Postanowiłem napisać sobie program polityczny, którego celem jest - co oczywiste i na co wskazuje tytuł niniejszego posta, przywłaszczający sobie imię wielkiego dzieła Andrzej Frycza Modrzewskiego - naprawienie Rzeczypospolitej. To, co piszę, po części ma charakter żartobliwy, po części nie; czasem są to refleksje jako tako oryginalne, kiedy indziej - zapożyczone; niekiedy dotykam spraw fundamentalnych, a potem znów skupiam się na szczegółach. Kolejność punktów w tym moim "składzie zasad" jest absolutnie przypadkowa.
1. Na sprzedawców owoców nakłada się obowiązek udostępniania potencjalnym nabywcom towarów do spróbowania; w przypadku odstąpienia od zakupu, próbujący uiszcza symboliczną opłatę (jej wysokość pozostaje kwestią do ustalenia, ale zapewne nie powinna przekroczyć kilku, kilkunastu groszy).
2. Obowiązuje bezwzględny zakaz eksponowania towarów dla dzieci (słodyczy, zabawek) w miejscach innych niż do tego przeznaczone; zacząć należy od usunięcia lizaków i jajek-niespodzianek z kiosków i księgarń, gdzie teraz wykładane są one dokładnie na wysokości wzroku i w zasięgu ręki kilkulatka, w drugim rzędzie zniknąć mają pluszaki i samochodziki (podobnie umieszczane) ze stacji benzynowych i urzędów pocztowych; z centrów handlowych znikają wszelkiego rodzaju "bujacze" (samochody, samoloty, pociągi) - pierwsza rzecz, na którą natrafia się tuż za każdym wejściem do sklepu.
3. Obywatel przymuszony do oczekiwania na przejściu dla pieszych dłużej niż trzydzieści sekund na zmianę świateł na zielone, ma prawo natychmiast zdemontować (bądź zdewastować) urządzenie z przyciskiem do wzbudzania sygnalizacji; w razie konieczności demontujący powinien udostępnić odpowiednim organom dokumentację filmową zbyt długiego oczekiwania.
4. Każdy, kto zauważy samochód zaparkowany na chodniku (w sposób uniemożliwiający właściwe skorzystanie z rzeczonego chodnika) bądź w innym miejscu przeznaczonym wyłącznie dla pieszych i rowerzystów, ma prawo zniszczenia lusterek bocznych bądź świateł nieregulaminowo parkującego pojazdu; za ewentualne uszkodzenia ciała powstałe podczas niszczenia odpowiedzialność finansową ponosi właściciel pojazdu.
5. Ze wszystkich skrzyżowań usuwa się sygnalizację świetlną warunkowego włączania się do ruchu (tzw. "zielone strzałki").
6. Wprowadza się zakaz koszenia trawników miejskich i osiedlowych (za wyjątkiem miejsc takich jak boiska i place zabaw).
7. Programy nauczania w szkołach mają charakter ciągły i kontynuowane są od pierwszej klasy podstawówki do ostatniej klasy szkoły średniej. Zamiast dotychczasowych lekcji religii - przedmiot stanowiący połączenie filozofii (zwłaszcza etyki), socjologii i religioznawstwa (respektującego wyjątkowy status chrześcijaństwa, jego moralności i metafizyki w kształtowaniu tożsamości świata zachodniego). Obowiązkowa edukacja artystyczna - zarówno teoretyczna, jak i praktyczna, obejmująca w równym stopniu muzykę i sztuki plastyczne. Zajęcia wychowania patriotycznego, łączące edukację obywatelską (z elementami historii), prawo, psychologię (zwłaszcza kształtowanie kompetencji miękkich, wiedza o seksualności i przysposobienie rodzinne), praktyczne zajęcia z obronności oraz ekologię - jako nabywanie świadomości wyjątkowej wagi środowiska naturalnego dla tożsamości narodowej. Wyrazisty podział funkcji egzaminu maturalnego: poziom podstawowy (matematyka, kompetencje językowe, język obcy), stanowiący jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej i specjalistyczny egzamin poziomu rozszerzonego, będący wyłączną podstawą do podjęcia studiów.
8. Ponieważ zbieżność dni wolnych od pracy ze świętami kościelnymi dyskryminuje obywateli innych wyznań, wprowadza się zasadę, że każdy obywatel ma prawo do określonej ilości dowolnie wybieranych dni wolnych w roku z przeznaczeniem na praktyki religijne (oczywiście do takiej samej ilości dni bez pracy mają prawo obywatele deklarujący się jako niewierzący).
9. Wszystkie dotychczasowe święta państwowe zastępuje się jedynie dwoma trzydniowymi okresami wolnymi: 1-3 maja, święto Wiosenne pod hasłem "Witaj majowa jutrzenko" (celebruje się wówczas rocznice o charakterze pokojowym: 3 Maja, 4 Czerwca, 31 Sierpnia, także święto pracy) i 1-3 listopada, święto Jesienne opatrzone mottem "Listopad, niebezpieczny dla Polaków miesiąc" (skoncentrowane - jako czas zaduszny - na wspominaniu dat związanych z wysiłkiem wojennym: 1 Sierpnia, 15 Sierpnia, 11 Listopada i wszelkich innych).
10. Bezwzględne ograniczenie aktywności politycznej senatorów, posłów i samorządowców do dwóch kadencji na jednym stanowisku (bez znaczenia, czy piastują oni to stanowisko kadencja po kadencji, czy z przerwami). Reforma ordynacji wyborczej zmierzająca do urealnienia związku między głosami elektoratu i konkretnymi kandydaturami oraz ugrupowaniami. Jak największa decentralizacja władzy i środków pochodzących z podatków. Absolutna odpowiedzialność finansowa i prawna urzędników za wszelkie błędne decyzje.
11. Każda reklama (zarówno w mediach państwowych, jak i komercyjnych) musi być zatwierdzana przez niezależny organ złożony z artystów, filozofów i - ewentualnie - prawników. Obowiązuje całkowity zakaz reklamowania leków, suplementów diety, środków medycznych oraz usług kredytowych (tych ostatnich również w formie ukrytej - na przykład przez szantażerskie oferowanie kart kredytowych podczas podpisywania umowy o sprzedaży ratalnej).
12. Instytucje finansowe wszelkiego typu obowiązuje zakaz oferowania jakichkolwiek produktów o charakterze oszczędnościowym oprocentowanych na mniej niż dziesięć procent. Powołuje się specjalne ministerstwo ds. przeciwdziałania nadmiernemu zadłużaniu się Polaków (w jego kompetencjach - we współpracy z innymi odpowiednimi ministerstwami - pozostaje sprawa uruchomienia na szeroką skalę programu budownictwa socjalnego).
13. Przywraca się instytucję obozu pracy, na który skazywani będą ci, którzy nie sprzątają łajna po swoich psach. Zasądzona kara opiera się na dantejskiej logice contapassio: dwa tygodnie sprzątania psich gówien w wymiarze godzin obowiązującym w łódzkich fabrykach przed 1905 rokiem (czyli piętnaście godzin dziennie z godzinną przerwą na posiłek). Podobną karę - acz oczywiście analogiczną do przewiny - przewiduje się dla nalepiających stare gumy do żucia pod ławkami, krzesłami, parapetami etc.
14. Z nazw i programów partii politycznych usuwa się - jako anachroniczne, semantycznie puste i służące najczęściej wyłącznie wprowadzaniu wyborcy w błąd - wszelkie formy przymiotnika "prawicowy" i "lewicowy".
15. Każda wizyta lekarska może być - na życzenie pacjenta - rejestrowana w dowolnej wskazanej przez wnioskodawcę formie (dźwięk lub dźwięk i obraz). Udowodnione nieetyczne (niekulturalne, protekcjonalne) zachowanie lekarza może być podstawą do daleko idących konsekwencji dyscyplinarnych, z zakazem wykonywania zawodu włącznie. Pacjentowi można odmówić wystawienia L4 w przypadku udowodnionego chodzenia w niskich butach, skarpetkach-stopkach i z podwiniętymi nogawkami spodni w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza.
16. Obywatele decydujący się na start w jakichkolwiek wyborach do władz państwowych (sejm, senat, prezydent) muszą złożyć przed niezależną komisją egzaminy z prawa, ekonomii, historii sztuki (obejmującej literaturę, malarstwo, film i muzykę), savoir-vivre'u (ze szczególnym uwzględnieniem podstaw dyplomacji), historii powszechnej, filozofii i języka obcego. Obowiązuje drobiazgowa znajomość "Dzienników" Witolda Gombrowicza.
17. Radykalna rozbudowa sieci bezpłatnych żłobków, przedszkoli oraz świetlic przyszkolnych, zintensyfikowany program darmowego żywienia w szkołach - jako filary polityki demograficznej.
18. Władze miejskie, które w ciągu pół roku od wyborów nie przedstawią i nie wprowadzą w życie kompleksowego programu zagospodarowania przestrzennego w swoim mieście - zostają w trybie natychmiastowym z mocy prawa zdymisjonowane. Podobne konsekwencje spotykać będą te same władze, jeśli po roku sprawowania rządów nie przedstawią niezależnego raportu dokumentującego realny spadek zanieczyszczenia powietrza.
19. Na władzach samorządowych wszystkich szczebli ciąży szczególny obowiązek rewitalizacji taborowania Cyganów.
20. Darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców zameldowanych w danym mieście. Ustawy reglamentujące ruch samochodowy. Zakaz sprzedaży motocykli rozwijających w ciągu kilku sekund prędkość do 200 km/h (zupełnie nieprzydatnych w kraju, gdzie najszybsza przewidziana legalna prędkość pojazdu to 140 km/h). Tiry na tory.
21. Godłem Polski przestaje być orzeł - ptak rzadko w Polsce spotykany, niefotogeniczny i kojarzący się z drapieżnością (do tego skądinąd niesłusznie, gdyż istotnym źródłem jego pożywienia jest padlina); przewiduje się dla jego wizerunku ograniczoną ilość specjalnych narodowych sanktuariów, które będą godnie honorować jego wielką historyczną rangę. Symbolem Rzeczpospolitej ma być bocian - przynoszący dzieci, tępiący szkodniki i heroicznie powracający co roku do swojego kraju.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz